RŮZNÍ AUTOŘI: V BÍLÉM PLÁŠTI

Audio player with visualization


V bílém plášti - folderSvorníkem povídkové sbírky jedněch z nejlepších českých autorů současnosti jsou postavy mužů a žen v bílých pláštích, na jejichž práci závisí naše zdraví a mnohdy i život. Šest příběhů z prostředí nemocnic, sanitek i zubařských ordinací, ve kterých na nemoci, přicházející stáří, naděje, životní prohry i náročnost lékařského povolání nahlížíme očima doktorů, zdravotních sester, ale i samotných pacientů i jejich příbuzných.

UKÁZKA Z KNIHY

„Paní doktorko, já už sem myslela, že se sem ani nedostanete, co já bych si bez vás počala,“ vede mě do domu. „A nezouvejte se tady, já si to pak setřu,“ ukazuje rovnou do kuchyně.
Tam na pohovce leží Katka, moc často nemocná nebývá, viděla jsem ji jen párkrát, ale už od pohledu se mi vůbec nelíbí. Rovnou si přisednu na židli vedle sedačky a vyptávám se, co a jak.
„Dáte si čaj, paní doktorko?“ nabízí mi hned Ondráčková, ale na to teď nemám myšlenky.
Holka je příšerně bílá, sáhnu jí na puls, běží jak časovaná bomba.
„Vyhrň si košili, podívám se na břicho.“
Katka si ztěžka vysouká košili. Sáhnu na břicho, na pohmat je jako prkno. Zkoumám, jestli to nemůže být slepák, ale na takovém břichu člověk nic nepozná.
„Tohle je do nemocnice,“ podívám se rázně na vyděšenou Ondráčkovou.
V duchu lituju, že jsem sem neposlala tu záchranku. Chvíli přemýšlím, co teď. Je jasné, že Kulhánek sem se sanitkou neprojede. Zvažuju, že bych přece jen erzetu zavolala, přijedou tři chlapi a holku odnesou. Jenže to je dobrých deset minut, než dojedou k cestě, pokud se vůbec do těch zasněžených kopců došplhají. Pak když půjdou rychle, tak ještě nejmíň čtvrthodina sem do domu. Tohle by mohl být doopravdy průšvih. Nakonec rychle vytáhnu mobil a volám Kulhánkovi.
„Pane Kulhánek, nedá se nic dělat, vezměte lehátko, musíme rychle do špitálu.“

CREDITS

Text: Petra Soukupová, Alena Mornštajnová, Petra Dvořáková, Marek Epstein, Irena Hejdová, Markéta Hejkalová
Čte: Martina Hudečková, Jana Stryková a Martin Preiss
Hudba: Jan Titlbach
Zvuk: Filip Slavík
Režie: Jan Drbohlav
© 2020 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU