RŮZNÍ AUTOŘI: PO STOPÁCH ZLOČINŮ

Audio player with visualization


Po stopách zločinů FOLDERSborník detektivních povídek z pera hvězd současné české literární scény (Alena Mornštajnová, Jakuba Katalpa, David Urban, Bianca Bellová, Marek Epstein, Martin Goffa, Ondřej Neff, Kristýna Trpková, Markéta Hejkalová, Kateřina Surmanová, Stanislav Beran, Petr Bým).

UKÁZKA Z KNIHY

Adam Málek se probudil s třeštěním hlavy a hned pochopil, že je něco špatně. Chvěl se chladem, který mu od zadní části těla, ležící na ledovém povrchu, pronikal až do morku kostí. Jindy hladká kůže byla zhrublá husinou. Ne, tohle rozhodně nebyla jeho postel.
Namáhavě rozlepil víčka a otevřel oči.
Pohled mu opětovala neproniknutelná temnota.
V rostoucí panice se prudce posadil. Z úst se mu vydralo zasténání, když jeho tělo proti nenadálému pohybu bolestivě zaprotestovalo. Tep se mu zvýšil do infarktových čísel. Adrenalin zaplavil jeho žíly. Rychle se několikrát nadechl a vydechl. Na tváři pocítil horko a do nosu mu pronikl zápach z vlastních úst. Kapka palčivého potu mu z čela stekla do levého oka. Zamrkal a ruce mu instinktivně vylétly k obličeji.
Prsty narazily na hrubou textilii.
„Co je…“ zamručel zmateně a ledovými prsty začal za látku zběsile tahat.
„Klid!“ napomenul se, dlouze se nadechl a vydechl. Zpomalil pohyb rukou a dotykem zkoumal předmět, který mu bránil vidět. Po pár vteřinách nahmatal jeho okraj a přetáhl jej přes hlavu.
Zamžoural do okolního šera a pohled ustálil na látce ve své ruce.
Byl to černý pytel. Nerozhodně ho odhodil a v té chvíli si všiml žlutého lana, kterým měl k sobě spoutaná zápěstí. Pokusil se ze smyčky vyvléct, ale docílil jen toho, že se provaz bolestivě zařízl do kůže.
Co to má znamenat? Kde to je?
Předloktím si otřel zpocená víčka a s divoce bijícím srdcem se ustrašeně rozhlédl kolem sebe.
Seděl na zemi uprostřed úzké podlouhlé místnosti. Naproti němu u stropu svítila jediná žárovka, jejíž nažloutlé světlo stěží dopadalo k jeho nohám. Světlo překrýval skleněný poklop chráněný kovovou mřížkou. Ve zdi pod ním se rýsoval obrys kovových dveří. Klika chyběla.
Stěny místnosti tvořily staré cihly nepravidelných tvarů a velikostí, pokryté plísní a lesknoucí se vlhkostí. Ze zaobleného stropu povlávaly cáry pavučin. Podlaha byla směsí udusané hlíny, štěrku a placatých kamenů. Celé místo páchlo hnilobou a zatuchlinou.
Ohlédl se za sebe.
V temném koutě na zemi spatřil špinavou matraci, na které ležela složená chlupatá deka. V protějším rohu stál plechový kbelík. Zbytek místnosti zel prázdnotou.
Otřásl se strachem a odporem.
Byl svázaný a uvězněný v nějakém starém sklepení. S námahou a praskáním kloubů ze země zvedl své šedesátileté tělo a doklopýtal ke dveřím. Vlhké kalhoty a sako s propocenou košilí se mu nepříjemně lepily na tělo. Kravatu, opasek i tkaničky mu někdo sundal, kapsy vyprázdnil. Rolexky, které si koupil v den, kdy vydělal první milion, ze zápěstí také zmizely.

CREDITS

Text: Jakuba Katalpa, Markéta Hejkalová, Petr Bým, Stanislav Beran, Alena Mornštajnová, Martin Goffa, Bianca Bellová, Ondřej Neff, Marek Epstein, Kristýna Trpková, Kateřina Surmanová, David Urban
Čte: Martin Preiss, Libor Hruška, Filip Jančík a Martina Hudečková
Hudba: Petr Hanzlík
Zvuk: Rostislav Koňařík
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU