JINDRA, JAROMÍR LUCEMBURSKÁ SÁGA 7 – VZPOURA VÉVODŮ

UKÁZKA Z KNIHY
Král Karel seděl na prosté lavici a pletl z vrbového proutí košík. Docela malý, jen tak do ruky, třeba pro pár jablek nebo pro všechno, co je zapotřebí k vyšívání. Nebylo pro něj důležité, k čemu bude sloužit, dokonce ani to, zda bude vzhledný. Procvičoval si tak prsty, stále ještě nemotorně ztuhlé v důsledku jeho nepochopitelného pádu z koně na podzim loňského roku. Po čase sice k jeho lůžku přivedli nějakého otrhance, co prý tohle všechno způsobil, a on rozhodl o jeho kruté popravě, ale ani ho sám nevyslechl. Stále ještě byl v zajetí vlastních bolestí, neradostných myšlenek a v obavách o budoucnost říše, takže dal na slova velitele své osobní družiny Karla Rozoumka. Možná udělal chybu, unáhlil se. S potrestáním mohl počkat. Nesešlo by na nějakém dnu, o jaký by onen člověk čekal déle na naplnění svého osudu. I čekání v nejistotě je svým způsobem trest. Jednal pod dojmem vlastní bolesti, a to nebyl dobrý rádce. Už se ale stalo a nic nelze změnit nebo dokonce vzít zpět. A byl-li ten člověk nevinný, pak na to raději ani nemyslet.
Proutek se mu vysmekl a jen o kousek minul Karlovo oko. Prudce odložil práci stranou, vstal a přistoupil blíže ke krbu, před nímž se vyhříval jeho oblíbený pes Černyš. Pojmenoval ho tak, protože jako jediné štěně z vrhu byl celý černý, zatímco ostatní měla sem tam bílé skvrny. Ukázalo se, že je výjimečný snad ve všem – má dokonalý čich, požadovanou rychlost, rozhodnost a odvahu při lovu. Od doby, kdy byl Černyš štěnětem, už uplynula spousta let; tolik, že se z něj stal psí stařík, jemuž ze všech jeho předností zůstala snad už jen neochvějná věrnost k pánovi, jehož by neopustil ani na krok.
Plameny v krbu chtivě tančily po borových polenech a ta jim co chvíli odpověděla hněvivým zapraskáním.
Král vztáhl dlaně blíže k ohni a ucítil, jak mu do zkřehlých prstů vstupuje příjemné teplo. Nemůže se divit, že mu práce nešla, jak by si představoval. Přisunul si stoličku do blízkosti Černyše, jenž k němu zdvihl hlavu a několikrát potěšeně uhodil ocasem o zem. Karel se k němu sklonil a podrbal věrné zvíře za ušima. Teprve pak se uvolnil a nechal myšlenky, aby mu jen tak volně pluly hlavou. Zprvu neuspořádané, nahodilé, se z ničeho nic spojovaly, získávaly hloubku a spoluvytvářely řetězec bez konce…
Už dlouho není šťastný. Od pádu z koně, jenž ho málem připravil o život, jako by se na něj a tedy i na České království lepila smůla připomínající prokletí. Kdyby alespoň tušil, proč ho Bůh zkouší… Kolik krásných chrámů dal stavět k Jeho větší slávě a jaké množství svatých ostatků shromáždil, aby je při významných příležitostech mohl představit věřícím a také tak upevnit jejich víru… Přesto mu odebral syna.
CREDITS
Text: Jaromír Jindra
Čte: Radek Valenta a Jana Stryková
Hudba: Štěpán Škoch
Zvuk: Vladimír Srb
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia
ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 1 – Sny umírají s králi
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 2 – Válka královen
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 3 – Jed pro kralevice
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 4 – Boj slepého krále
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 5 – Karel IV. a koruna římských králů
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 6 – Stíny minulosti
- Jindra, Jaromír: Lucemburská sága 7 – Vzpoura vévodů
- Jindra, Jaromír: Spiklenci z lásky
- Jindra, Jaromír: Vzpomínky budějovického kata 1 – Případ šíleného tambora
- Jindra, Jaromír: Vzpomínky budějovického kata 2 – Případ zákeřného vyděrače
- Jindra, Jaromír: Vzpomínky budějovického kata 3 – Případ mrtvé novicky