BÖRJLINDOVI, CILLA & ROLF: RÖNNINGOVÁ & STILTON 1 – SKOČNÝ PŘÍLIV

Audio player with visualization


Skočný příliv FOLDEROstrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka Policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází ve 22 zemích.

UKÁZKA Z KNIHY

Přišel čas nového čísla Situation Stockholm, vlastního časopisu bezdomovců. Čísla 166. S princeznou Victorií na obálce a rozhovory se skupinou Sahara Hotnights a spisovatelem Jensem Lapidusem uvnitř. Redakce v Krukmakargatan 34 byla plná prodejců bez domova, kteří si chtěli koupit své výtisky. Jeden si mohli pořídit za 20 korun, polovinu prodejní ceny, a zbytek z prodeje si ponechat.
Jednoduché jako facka.
A pro spoustu z nich rozhodující. Peníze z prodeje je udržovaly nad vodou. Část z nich je utratila za drogy a alkohol, ostatní jimi spláceli půjčky. Většinou je měli prostě na jídlo.
A na to, aby získali jistou sebeúctu.
Byla to přece práce, kterou vykonávali a za kterou dostávali zaplaceno. Nedopouštěli se drobných krádeží, nerozkrádali obecní majetek, nepřepadávali důchodce. To dělali jen v případě, když se dostali do průšvihu. A rozhodně ne všichni. Většina svou práci prodejce považovala za čestné zaměstnání.
Za celkem tvrdý džob.
Některé dny třeba stáli na svém pevně určeném místě deset až dvanáct hodin a prodali sotva jediný časopis. V psím počasí a ledové zimě. To pak nebylo moc fajn, proniknout s prázdným žaludkem někam ke kontejnerům a pokoušet se usnout, než se slétnou noční můry.
Ale teď bylo na cestě nové číslo. Obyčejně se pro všechny v místnosti jednalo o slavnostní okamžik. S trochou štěstí se už první den dala prodat skutečná hromada časopisů. Jenže v redakci veselo nebylo.
Naopak.
Konala se krizová schůze.
Předchozího večera byl brutálně napaden jeden jejich kamarád. Benseman, ten Norrlanďan, co tak nenasytně četl. Utrpěl rozsáhlá zranění kosterního systému. Měl roztrženou slezinu a lékaři bojovali celou noc se silným vnitřním krvácením. Mladík, který šéfoval recepci, byl v nemocnici vzhůru až do rána.
„Přežije to… ale nejspíš ho nebudeme mít zpátky ještě pěkně dlouho.“
Lidé lehce pokyvovali hlavou. Soucitně. Napjatě. V poslední době to nebylo první napadení, už čtvrté, a všechna postihla bezdomovce. Lidi bez přístřeší, jak jim tady říkala média. A ve všech případech to bylo stejné. Mladíci si vyčíhali někoho z nich na některém jejich oblíbeném místě a zmlátili ho. Velmi krutě. A všechno to natočili a vyvěsili na jednu internetovou stránku.
To na tom bylo skoro to nejhorší.
Tak strašně ponižující. Jako by sloužili jenom jako boxovací pytle v hraném dokumentu o násilí pro zábavu.
Skoro stejně nepříjemné bylo to, že všichni čtyři prodávali Situation Stockholm. Šlo o shodu okolností? Ve Stockholmu žilo asi pět tisíc bezdomovců a k prodejcům patřil jen jejich zlomek.
„Vybírají si jenom nás?!“
„Proč by to sakra dělali?“
Na to samozřejmě neuměl nikdo odpovědět. Zatím. Ale bylo dost drsné děsit už tak vystrašené osazenstvo místnosti.
„Sehnal jsem slznej plyn.“
To promluvil Bo Fast. Lidé se po něm podívali. Už několik let si pod jeho zvláštním jménem nepředstavovali nic divného. Bo zvedl sprej do výšky, aby se mohli všichni podívat.

CREDITS

Text: Cilla & Rolf Börjlindovi
Čte: Martin Stránský a Anita Krausová
Hudba: Bartoloměj Škoch
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2022 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU