BÖRJLINDOVI, CILLA & ROLF: RÖNNINGOVÁ & STILTON 7 – MILOSRDNÝ SAMARITÁN

Audio player with visualization


Milosrdný samaritán FOLDERNe každý, kdo tvrdí, že chce pomáhat lidem, říká pravdu… Olivia Rönningová zmizela. Její kolegyni Lise Hedqvistové brzy dojde, že musela být unesena. Když se Tom Stilton dozví, co se stalo, rozhodne se hned opustit svou ostrovní covidovou karanténu. Lisa a Tom se vydávají po stopách, a ty je zavedou k osamělé chatě. Když k ní však dorazí, je v plamenech a později je v jejích ruinách nalezeno ohořelé ženské tělo. Je to Olivia? Mezitím byla Mette Olsäterová, jejich šéfka na penzi, jmenována národní koordinátorkou dodávek vakcín proti covidu. Jenže kdosi je odhodlán udělat cokoli, aby jejich doručení sabotoval.

UKÁZKA Z KNIHY

Lisa Hedqvistová přecházela ulici Bergsgatan směrem k policejnímu ředitelství. Sundala si roušku, kterou použila v autobuse, a strčila si ji do nepromokavého pláště. Bylo pondělí ráno a město bylo stejně tmavé a šedé jako včera. A stejné jako všechny uplynulé pracovní dny, pokud si pamatovala. Sychravý podzim. Sluníčko viděla jen na instagramové fotce od sestřenice z Nového Zélandu. Tady bylo pošmourné počasí, neveselo a jako třešinka na dortu – pandemie. Přes léto se Švédsko nechalo ukolébat do falešné pohody a teď zase všechna čísla ukazovala špatným směrem.
Žádný div, že kráčela s nakrčenými rameny.
Včera se pokoušela přesvědčit samu sebe, aby se dívala dál než na současnou situaci. Aby vnímala, co přijde, až tohle skončí. Infekce. Tma. Tíha. Až přijde jaro, očkování a světlé letní dny, kontakty mezi lidmi, i ty fyzické.
Těšila se na to, až se bude moct obejmout s kamarádkami, i na erotické zážitky. Od posledního uplynula už dlouhá doba a jí s každým dalším dnem chyběly víc a víc.
Ale její napjatá ramena měla i jiný důvod. Za čtvrt hodiny ji čekalo setkání po Zoomu a jeden účastník, kriminální komisař z Göteborgu s krátkými zuby a řídkými vlasy, Jens Ovik, ji vždycky znervózňoval. Zvykla si, že se na ni muži dívají o něco déle, když ji spatří, jenže tohle bylo něco jiného. Připadalo jí, že tímhle způsobem by ji cizí chlap z monitoru počítače sledovat neměl.
Jako by se do ní vpíjel pohledem.
Sice nemohla vědět, jestli se dívá právě na ni, na obrazovce byli další dva účastníci, ale nedokázala se toho pocitu zbavit.
Doufala, že se dnes nepřidá.

CREDITS

Text: Cilla & Rolf Börjlindovi
Čte: Martin Stránský a Anita Krausová
Hudba: Bartoloměj Škoch
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2023 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU