MAYNE, ANDREW: CRAY 2 – HRAČKÁŘ

Audio player with visualization


Hračkář - folderProfesor Theo Cray se kvůli podezřením, která ho obklopila po smrti jeho někdejší studentky, a skandálním spekulacím poté, co byl zabit její vrah, se nemůže vrátit ke svému univerzitnímu výzkumu. Pokouší se tedy začít nový život v jiné oblasti, ale téměř proti své vůli je vtažen do dalšího nevyřešeného případu. Zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout a odnikud se mu nedostává podpory, se obrátí o pomoc na Thea. Jediné stopy představují dětské kresby a městská legenda z chudinské čtvrti o bytosti přezdívané Hračkář. Aby Theo odhalil, co se za Hračkářem skrývá, musí odsunout stranou všechno, co mu říká věda, a vydat se do světa, v němž mají sny a noční můry stejnou váhu jako skutečnost. A čím hlouběji se do případu noří, tím zjevnější je, že za tím může být dalekosáhlé spiknutí – a nejspíš má i další oběti.

UKÁZKA Z KNIHY

Otočím dodávku a vrátím se na své parkovací místo. Zhluboka se nadechnu a pokusím se vymyslet způsob, jak ho alespoň trpělivě vyslechnout, nabídnout mu nějakou útěchu a možná mu pomoct, aby našel mír a přijal to, co už ví: osoba v té obálce je mrtvá. Nikdy se nevrátí. A jestli ji někdo unesl, jestli jsou to už týdny nebo měsíce, vrah se nenajde.
Jak to vím? Protože kdyby to nebyl beznadějný případ, nečekal by na mě. Ke mně se nedostávají snadné věci ve stylu „udělal to ten řemeslník s kriminální minulostí“. Já dostávám ty, kde nejsou žádné důkazy. Žádné stopy. Dokonce ani mrtvola. Jen prázdné místo tam, kde býval člověk.
Nedokážu ta místa zaplnit. Nedokážu zaplnit ani citové přihrádky ve vlastní hlavě určené pro lidi, kteří by mi údajně měli být blízcí.
„Doktor Cray?“ řekne muž tázavě, když vidí, jak se blížím po chodníku.
„Mám hodinu času. Nic víc.“
Už vytahuje fotografii z obálky.
Kurva. Dostal mě. Chlapec má zelené oči. Stejně jako ta dívka v Jemenu. Je to souhra náhod. Viděl jsem už tisíce snímků pohřešovaných osob. Spousta z nich měla zelené oči.
Ale tenhle musel přijít dneska.
Už tuším, že na tomhle strávím víc než hodinu.

CREDITS

Text: Andrew Mayne
Čte: Zdeněk Velen
Hudba: Petr Hanzlík
Zvuk: Zdeněk Žoček
Režie: Jan Drbohlav
© 2019 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU