GREANEY, MARK: ŠEDÝ MUŽ 1

Audio player with visualization


Šedý muž FOLDERBestseller, podle kterého Netflix chystá film s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích, vychází česky! Court Gentry je bývalý agent CIA a má pověst nejlepšího nájemného vraha na světě. Přezdívá se mu Šedý muž a kolují o něm legendy. Je to samotář bez rodiny, přátel i domova. Přijímá pouze zakázky, kdy má zlikvidovat zločince. Pohybuje se jako stín, splní nemožné a pak zmizí. A vždy zasáhne svůj cíl. Vždy. Jenže na světě existují síly smrtelnější než Gentry. Peníze. Moc. A lidé, pro které nic jiného hodnotu nemá. Pro ně je Šedý muž problém. A tak musí Gentry prokázat, že umí zabíjet nejen pro peníze, ale i proto, aby zůstal naživu…

UKÁZKA Z KNIHY

Záblesk na ranní obloze upoutal pozornost řidiče landroveru. Byl zbrocený krví, a přestože mu oči před přímým sluncem chránily brýle Oakleys s polarizovanými skly, mžoural skrz lesknoucí se čelní sklo a zoufale se snažil rozpoznat typ hořícího stroje. Ten se nyní v přemetech řítil k zemi a za sebou nechával pruh černého kouře připomínající ohon komety.
Byl to vrtulník, velký armádní Boeing Chinook, a i když pro lidi na palubě to musela být děsivá situace, muž v landroveru polohlasně vydechl úlevou. Měl ho odtud vyzvednout ruský Kamov KA-32T s posádkou polských žoldnéřů, jenž měl přiletět zpoza tureckých hranic. Padajícího chinooka mu sice bylo líto, ale bylo to lepší, než kdyby se zřítil kamov.
Díval se, jak vrtulník v přemetech nekontrolovatelně padá a poskvrňuje blankytnou oblohu hořícím palivem.
Odbočil s landroverem ostře doprava a řítil se východním směrem. Zakrvácený řidič se chtěl dostat co nejrychleji co nejdál odtud. Bylo mu to líto, ale věděl, že pro Američany na palubě chinooku nemůže nic udělat.
Navíc měl své vlastní problémy. Už pět hodin uháněl pláněmi západního Iráku, prchal po špinavé práci, kterou za sebou zanechal, a do překročení hranic mu zbývalo necelých dvacet minut. Sestřelený vrtulník znamenal, že se toto místo bude za pár okamžiků hemžit ozbrojenými bojovníky, kteří začnou hanobit těla, střílet do vzduchu z útočných pušek a skákat dokola jako pomatení.
Takovou společnost ochotně oželel: ještě by mohli svou pozornost věnovat jemu.
Chinook se zřítil vlevo od něj a zmizel za hnědým hřebenem v dálce.
Řidič upřel oči na silnici před sebou. Tohle se mě netýká, říkal si. Nebyl vycvičen k vyhledávání a záchraně obětí, neuměl poskytnout první pomoc, a už vůbec ho nikdo nenaučil vyjednávat o propuštění rukojmích.
Vycvičili ho k zabíjení. Tam za hranicí v Sýrii zabíjel a teď bylo načase vyklidit zónu smrti.
Zatímco landrover uháněl kouřem a prachem rychlostí přes sto kilometrů za hodinu, řidič vedl debatu sám se sebou. Jeho vnitřní já by se nejraději otočilo, pospíchalo na místo havárie a pátralo po přeživších. Jeho rozumné já bylo pragmatičtější.
„Nezastavuj, Gentry, hlavně nezastavuj. Ty lidi jsou v prdeli a ty s tím nic nenaděláš.“
To, co Gentry říkal, bylo logické, ale vnitřní hlas tím neumlčel.

CREDITS

Text: Mark Greaney
Čte: Martin Stránský
Hudba: Pavel Holý
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2022 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU