GREANEY, MARK: ŠEDÝ MUŽ 3 – NEŘÍZENÁ STŘELA

Audio player with visualization


Neřízená střela FOLDERDalší strhující akční thriller ze série Šedý muž! Bývalý špičkový zabiják CIA Court Gentry veřil, že najde útočiště v amazonském pralese. Ale jeho krvavá minulost si ho najde, když ho ruský mafiánský boss donutí dát se znovu na útěk. Court se rozhodne odcestovat k jedinému člověku na světě, kterému může věřit – jenže dorazí pozdě. Jeho přítel zemřel. Před lety Eddie Gamboa zachránil Courtovi život. Teď je mrtvý, protože bojoval proti známému mexickému kartelu. Court je tak vtažen do války, kterou nikdy nechtěl. Do války, v níž neexistují žádní protivníci – pouze ti, kteří přežili…

UKÁZKA Z KNIHY

U Quita už přihořívalo. Lovec lidí dokonce povolal likvidační tým, ale ten zase odjel, protože nebylo koho likvidovat. Byla to od lovce hloupost, protože falešný poplach mohl propříště zchladit jejich nadšení. Příště už nebude panikařit. Na severu Chile zvětřil čerstvou stopu a cíl se zřejmě pohyboval dolů podél tichomořského pobřeží, ale v Punta Arenas se mu ztratil.
Až do té šťastné náhody v Riu. Student jiu-jitsu z Dánska vyplňoval na ambasádě žádost o vystavení náhrady za ztracený pas a všiml si plakátu vydaného Interpolem. V dódžó v místních favelách předtím narazil na jiného bílého studenta. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale Dán rozuměl svému bojovému umění a styl toho bělocha vykazoval jisté náznaky jiných disciplín: ten muž byl tvrdý, brutální a měl válečnické sklony, které se snažil před svým okolím skrývat. Dán si vzpomněl na plakát s fotkou hledaného. Nešlo o žádnou zjevnou shodu, ale přesto cítil nutkání kontaktovat úřady. Na tom člověku v dódžó bylo něco znepokojivého. Pohled, břitkost, stín podezíravosti, jako by ten běloch věděl, že si ho Dán z nějakého důvodu prohlíží.
Lovec lidí se o setkání dozvěděl a během několika hodin přiletěl soukromým tryskáčem. Podezřelý se toho dne nedostavil na lekci a nazítří také ne. Lovec si na pomoc přivedl místní posily; desítky mužů prohledávaly favely s fotografiemi a bankovkami v rukou. Mnozí členové oddílu se v ubohých uličkách chudinských čtvrtí ovládaných zločinem stali terčem výhrůžek nebo napadení, jeden z nich dokonce přišel o peněženku a bodli jej nožem do ruky. Ale sondování se vyplatilo: někdo promluvil, někdo ukázal prstem, někdo pošeptal adresu.
Lovec lidí se šel přesvědčit osobně. Sám nebyl žádný střelec, nestřílel od časů, kdy v sedmdesátých letech bojoval jako žoldnéř v Angole. Nechtěl však své elitní ozbrojence vyslat nazdařbůh na další honičku, a tak zanechal osm mužů se zbraněmi o kus výš na ulici a dál pokračoval jen se dvěma z nich. Příšerná, zchátralá čtvrť, zasviněná budova, močí páchnoucí chodba ve druhém patře s potemnělým dveřním otvorem na konci. Když lovec lidí manipuloval s dalším z řady klíčů, třásly se mu ruce. Vplížil se dovnitř s oběma ozbrojenci v těsném závěsu.
Na horní palandě se pohnula rozmazaná šmouha lidské postavy; lovci lidí se před očima promítl celý život. Pak si šmouha hodila na ramena batoh, prolétla oknem a padala o celá dvě patra níž. Lovec lidí se vrhl za ní; ozbrojenci spustili palbu a rozstříleli postel, stěnu i okenní rám, jímž před chvílí zmizela rozmazaná silueta. Muži znovu nabíjeli, lovec zatím došel k oknu a sledoval, jak jeho cíl přistál a skutálel se na další střechu, přeletěl přes uličku na protější budovu jako létající veverka, pak seskočil a v parakotoulu dopadl na zem. Oba pistolníci se opožděně vrátili do boje a prchající postavu pronásledovaly na útěku ulicí exploze střel malého kalibru.

CREDITS

Text: Mark Greaney
Čte: Martin Stránský
Hudba: Pavel Holý
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2023 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU