FOLLETT, KEN: PILÍŘE ZEMĚ 3 – OHNIVÝ SLOUP

Audio player with visualization


Ohnivý sloup FOLDERPo Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelných pomocníků, příběh plný intrik, vražd a zrady, ale také lásky, přátelství a naděje. Píše se rok 1558 a Evropu sužují náboženské konflikty. Osmnáctiletý Ned Willard ale v tuto chvíli netouží po ničem jiném než oženit se s Margery Fitzgeraldovou. Jejich vztahu však není přáno, a tak Ned odchází pracovat pro princeznu Alžbětu. Ve chvíli, kdy se Alžběta stane královnou, obrátí se proti Anglii celá Evropa. Chráněná oddanou skupinou nápaditých špehů a odvážných tajných agentů lpí na svém trůnu i zásadách. Skutečný boj totiž staví ty, kdo věří v toleranci a kompromis, proti tyranům, kteří všem ostatním vnucují své názory – ať to stojí cokoli…

UKÁZKA Z KNIHY

Ned Willard se vracel domů do Kingsbridge za sněhové bouře.
Připlul proti proudu z přístavu Combe v kabině pomalého nákladního člunu naloženého látkami z Antverp a vínem z Bordeaux. Když měl dojem, že se člun konečně blíží ke Kingsbridgi, přitáhl si francouzský plášť pevněji kolem ramen, přehodil si kapuci přes uši, vyšel nahoru na odkrytou palubu a zadíval se před sebe.
Nejprve pocítil zklamání: viděl jen padající sníh. Jeho touha spatřit město však byla bolestná, a tak zíral do přívalů sněhu a doufal. Po nějaké době se mu přání splnilo a bouře začala slábnout. Překvapivě se objevil cár modré oblohy. Ned upíral pohled přes vršky okolních stromů a spatřil věž katedrály – čtyři sta pět stop vysokou, jak ví každý žák kingsbridgeské střední školy. Kamenný anděl, který shlížel na město ze špičky věže, měl dnes sněhem poprášené konce křídel, takže okraje jeho peří změnily barvu z holubičí šedi v zářivě bílou. Jak se Ned díval, dopadl na sochu letmý sluneční paprsek a zatřpytil se na sněhu jako požehnání; pak se znovu zvedla bouře a anděl zmizel z dohledu.
Ned chvíli viděl jen stromy, ale jeho představivost pracovala naplno. Za chvíli se po roční nepřítomnosti opět shledá s matkou. Neřekne jí, jak moc se mu po ní stýskalo, protože v osmnácti letech má být muž samostatný a soběstačný.
Ovšem nejvíc ze všeho se mu stýskalo po Margery. Zamiloval se do ní s katastrofálním načasováním pár týdnů před tím, než odjel z Kingsbridge na rok do Calais, Angličany ovládaného přístavu na severním pobřeží Francie. Nezbednou a inteligentní dceru sira Reginalda Fitzgeralda znal a měl rád od dětství. Když vyrostla, její nezbednost získala nové kouzlo, a Ned si uvědomil, že na ni v kostele civí, v ústech má sucho a sotva dýchá. Váhal dělat něco víc než jen zírat, protože byla o tři roky mladší než on, jenže ona žádné takové zábrany neměla. Políbili se na kingsbridgeském hřbitově za náhrobkem převora Philipa, mnicha, který před čtyřmi stoletími nechal postavit katedrálu. Na jejich dlouhém, vášnivém polibku nebylo nic dětského: ona se pak rozesmála a utekla.

CREDITS

Text: Ken Follett
Čte: Vasil Fridrich
Hudba: Štěpán Škoch
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU