COLE, DANIEL: IMITÁTOR

Audio player with visualization


Imitátor - FOLDERNový krimiromán od autora úspěšné série Hadrový panák – hrdinové se mění, napětí a akce nepolevují… Píše se rok 1989. Detektiv Chambers a konstábl Winter pátrají po zločinci se zvrácenou vášní: těla svých obětí nastylizoval do pozic klasických sochařských děl. Nikdo jim ale nevěří, že jde o sériového vraha. Během honičky za podezřelým přijde Chambers málem o život. Jeden případ je poté vyřešen, druhý odložen, vraždy ustanou. Po sedmi letech se k vyšetřování vrací detektiv Marshallová, má k tomu totiž osobní důvody. Přemluví Chamberse a Wintera ke spolupráci, brzy však zjistí, že vrah se rozhodl svou „sbírku“ zkompletovat. Kdo se stane jeho posledním, mistrovským kouskem?

UKÁZKA Z KNIHY

Kontrolky blinkrů hlasitě cvakaly, šipky se rozsvěcely a vzápětí je opět pohltila černota, jako by neviditelné publikum škrtalo zápalkami ve tmě. Když na něj mávla vytáhlá postava, detektiv seržant Benjamin Chambers zatočil a vjel do Hyde Parku. Muž přispěchal otevřít bránu. Světlomety ozářily jeho tmavě zelenou bundu s nápisem Správa parku, zatímco zápolil se zámkem. Holýma rukama uchopil namrzlý kov, otevřel a pokynul policistovi, aby jel za ním. A dal se do klusu.
Chambers potlačil zívnutí, zařadil a rozjel se po nepročištěné cestě pro údržbu. Vnímal změnu povrchu, mokrý beton pod pneumatikami vystřídala souvislá vrstva ledu.
„Nepřejeď ho… Hlavně ho nepřejeď,“ zabručel si pro sebe. Vůbec si nebyl jistý, jestli by se mu podařilo zabrzdit, kdyby jeho průvodce zastavil. Jak se do rozložitého londýnského parku nořili hloub, kola se začínala znovu chytat.
Vtom muž běžící před ním uklouzl a zmizel mu z očí. Ozvalo se znepokojivé zadunění. Brzdový pedál drnčel, dokud auto konečně nezastavilo.
Chambers se předklonil a úzkostně se zadíval k přednímu okraji kapoty…
V tu chvíli se však mezi světly objevila veselá tvář a jmenovka, která hrdě hlásala jméno svého majitele: Deano.
„Pardon!“ Zaměstnanec správy parku zamával a zvedl se na nohy.
„Vy se omlouváte mně?!“ Detektiv nevěřícně zavrtěl hlavou.
„Už tam budeme, tamhle za těmi stromy!“ křikl Deano, který se nepoučil a pokračoval pouhé tři kroky před autem.
Policista se neochotně rozjel a snažil se udržovat bezpečný odstup. Konečně se dostali k hlídkovému vozu, ve kterém se schovávali dva strážníci před studeným větrem. Jakmile detektiv otevřel dveře, vnikl dovnitř poryv ledového vzduchu. Zaťal zuby, vystoupil a přitáhl si límec bundy ke krku. Údržbář si ho překvapeně prohlédl.
„Černýho detektiva jsem ještě neviděl,“ žasl. Chambers nehnul brvou.
„Všechno je jednou poprvý. I když bych řek, že jsem spíš hodně, hodně tmavě hnědej,“ opáčil ironicky a rozhlédl se, kde je to mrtvé tělo, k němuž ho zavolali.
Deano se zachechtal: „To máte recht! Proto jste asi taky detektiv.“
„Asi,“ souhlasil. Teď už se mračil, protože viděl jen cestičku stop kolem kamenného podstavce nějaké sochy. „Vždycky jde hlavně o detaily… Například teď mě zajímá, kde je ta mrtvola, kvůli který jsem tady.“

CREDITS

Text: Daniel Cole
Hudba: Petr Hanzlík
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2021 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU