HOLLAND, SAM: ČÍSLO 20

Další nervydrásající thriller od autorky bestsellerového Kopíráka. Nález mrtvého muže na černé skládce, jehož tělo už stihly napůl ohlodat krysy, je sice drsný, ale detektiv Adam Bishop už si zvykl na ledacos. Když však kousek od oběti objeví nastříkané číslo XII a nedaleko číslo XIV, dojde mu krutá skutečnost: mezi odpadky se tu nejspíš nachází mrtvol víc. Hon na sériového vraha se rozbíhá – a velice brzy se Adama začne dotýkat i osobně. Zná totiž toho, kdo stanovil první číslo – dvacet – a zahájil odpočítávání. Sice ho chytili a uvěznili, ale zdá se, že ani mříže nezabrání tomu, aby bylo jeho hrůzné dílo dokončeno…

UKÁZKA Z KNIHY

„Detektiv inspektor Adam Bishop,“ představí se policistovi, který střeží místo činu, a předvede mu průkaz. Pak ukáže na kolegu. „Detektiv seržant Jamie Hoxton.“
Jamie taky vytáhne průkaz a policista je mávnutím ruky pustí za zátaras. Noc je mrazivá: Adam si přitáhne kabát těsněji k tělu.
Oba muži se zastaví a zkoumavě se rozhlížejí kolem sebe. Po opuštěné pustině se bojovně prohání vichr. O kus dál vévodí pohledu most, oni stojí dole pod ním a před sebou vidí valící se temnou řeku. Jsou na černé skládce, chabě zajištěné železným řetězem a dřevěnými deskami, na ceduli v rohu se skví obrázek vlčáka s vyceněnými zuby. Ale ochranka nikde. Nic tu nefunguje.
Adam tuhle oblast dobře zná. Kdysi z toho radnice udělala parcely pro výstavbu, ale pak došly peníze a radní zjistili, že obnova města funguje, jen když do ní sypou prachy doopravdy bohatí lidé. Jenže tady nikdo žít nechtěl. Výhled na vodu je depresivní. Po hladině plujou jedině nákladní lodi s hnusně odfukujícími naftovými motory. Takže pozemky zůstaly prázdné. Lidi, co nechtějí platit za odvoz odpadků, vycítili příležitost a bezdomovci našli mezi hromadami odpadků útulek.
Někdo Adamovi a Jamiemu podá osobní ochranné prostředky a oni na sebe natáhnou bílé kombinézy, rukavice a respirátory. Vydají se k místu zalitému světlem, kde se to lidmi jen hemží. Podrážky bot se jim boří do bahna. Adam se nemusí na nic ptát. Ví, co tam najdou. Všechno nasvědčuje tomu, že půjde o mrtvé tělo.
Je obklopené odpadky. Vlevo od něj leží na boku stará lednička, vpravo flekatá a promáčená matrace. Všude kolem se válejí spousty dalších zahozených věcí – prázdné plechovky od barev, umělohmotné zbytky, staré vchodové dveře. Tělo leží na zádech, zbytky oblečení na něm sotva drží. Pohlaví není podle čeho určit, nezbylo nic, co by jim umožnilo zjistit totožnost téhle bývalé lidské bytosti.
Obličej má napůl pryč, visí z něj krvavé cáry masa, pod ním prosvítají bílé kosti. Temné oční jamky zírají do nebe. Mrtvola se rozpadá, je špinavá a rozmáčená. Oční bulvy zřejmě přišly na řadu první, k těm se lze snadno dostat. Trup je dokonale vykuchaný – Adam vidí střeva, žebra, další orgány. A mrtvola vypadá, jako by se hýbala. To si na hnijícím mase pochutnávají zástupy červů.

CREDITS

Text: Sam Holland
Čte: Jitka Ježková
Hudba: Pavel Holý
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU
  • Koupit audioknihu Číslo 20 (download, luxor.cz)
  • Koupit audioknihu Číslo 20 (download, audiolibrix.com)
  • Koupit audioknihu Číslo 20 (download, audioteka.com)