VOLDÁNOVÁ, JOLANA & STANČÍK, PETER: K ČEMU JSEM DOŠLA

Audio player with visualization


K čemu jsem došla - folderZnámá televizní moderátorka Jolana Voldánová už odmalička ráda chodí na výlety do přírody i po památkách. Pěšky poznává spoustu zajímavých míst i lidí, a zároveň si chozením udržuje dobrou náladu, kondici, fyzičku a figuru. Sama říká, že má život jeden velký pochoďák. Při rozhovorech Jolany Voldánové se spisovatelem Petrem Stančíkem vznikla tato půvabná knížka. Ve dvaceti kapitolách se projdete Jolaniným životem od dětství až po současnost. A na konci každé kapitoly vás čeká jeden ze dvaceti tipů na zajímavý výlet pro celou rodinu.

Tak šťastné cesty, a dobře dojděte!

UKÁZKA Z KNIHY

Program byl hrozně nabitý, ale nakonec se mi povedlo tu cestu odprezentovat tak, jak jsem měla. Navíc jsem tam natočila krátký dokument právě o setkání Václava Havla a Miloše Formana, protože mi oba pánové dali asi dvacetiminutový rozhovor. Natáčeli jsme ho přímo v domě Miloše Formana. V pracovně na polici se leskly dvě sošky Oscarů vedle tří Zlatých glóbů. Oba velikáni byli uvolnění, ale pro mě to byl zase jeden strašný nervák. Možná že dokonce až tam jsem složila svoji novinářskou maturitu.
Miloš Forman má dům ve Warrenu, kde bydlí jedna celebrita vedle druhé na rozlehlých farmách. Pozemek pět tisíc metrů čtverečných je tam jako nic.
Druhý den pány pozval na večírek Formanův soused Arthur Miller, slavný dramatik a taky ex-manžel Marilyn Monroe. A třetí den pořádal večírek Henry Kisinger. A dobrák Václav Havel nás všude vláčel sebou. Takže se tam kromě českých novinářů cpali chlebíčky takové hvězd americké kultury a společnosti, jako třeba spisovatel Philip Roth, herečka Mia Farrowová nebo velvyslankyně při OSN a budoucí ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.
Teprve s odstupem let jsem docenila, jak výjimečná setkání a životní zážitky to pro mladou holku byly. A vlastně můžu jen litovat, že mě to nepotkalo o pár let později, kdy jsem jako novinářka už byla mnohem zkušenější a ostřílenější. Na druhou stranu jsem šťastná, že jsem u toho vůbec směla být. A byl to dokonce sám Václav Havel, kdo mi tehdy domluvil rozhovor na kameru s Arthurem Millerem. Na večírku se ke mně přitočil a říkal:
„On moc nechce. Já jsem ho nakonec ukecal, ale nejvíc čtyři, pět otázek.“
Bylo to snové, výjimečné a hodně o atmosféře. K mému smutku příliš krátký čas na to, aby se takový rozhovor zapsal do dějin české žurnalistky. Na druhou stranu, kolik je u nás lidí, kteří mohli prohodit pár vět s Arthurem Millerem, že?

CREDITS

Text: Jolana Voldánová
Čte: Jolana Voldánová a Václav Kopta
Hudba: Petr Hanzlík
Zvuk: Jan Kalužný
Režie: Jan Drbohlav
© 2019 Wunderman

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU