BARRON, LAIRD: ČERNÁ TMA ZAPOMNĚNÍ

Audio player with visualization


Černá tma zapomnění FOLDERDon Miller žije ve šťastném manželství se ženou, která je pro něj vším. Zároveň však celý život trpí záhadnými výpadky paměti a jen zřídkakdy se rozpomíná na některé podivné příhody z jejich společné minulosti. Teprve na sklonku života Don odhaluje, proč se vlastně bojí tmy, proč ho tak děsí dveře do sklepa ve venkovském domě, který jeho manželka zdědila, a co všechno se skrývá v okolních lesích. Laird Barron předkládá v tomto románu zatím nejkomplexnější obraz svého lovecraftovského hororového mýtu o bytostech z jiného světa, nazývaných „Děti Staré pijavice“, který nastínil již v několika kultovních povídkách.

UKÁZKA Z KNIHY

Poprvé Donald Miller málem zemřel při návštěvě Mexika. On sám si však nic z této příhody později nevybavoval, leda ve snech, které se rozplynuly pár vteřin po probuzení. Jeho tělo si nicméně pamatovalo. Jeho krev si pamatovala, a černá míza jeho podvědomí také.
Don s manželkou Michelle odletěli na jarní dovolenou do Mexico City. Její bůhvíkolikátá návštěva a jeho první. Jeden Michellin kolega s dobrými kontakty, jistý Louis Plimpton, který v této zemi řídil značnou část vědeckých výzkumů, zatahal za nitky a sehnal jim apartmá v mezinárodním hotelu. Úžasný výhled z horních pater na zahradní čtvrť, hedvábné povlečení, měkké osušky, čerstvé ovoce, drahá káva, brandy a margarity zdarma. Když Don prošel mahagonovými dvoukřídlými dveřmi a změřil si pohledem břidlicovou dlažbu, mramorové sochy a pozlacené detaily, překvapeně povytáhl obočí a pohlédl na svou ženu, která se jen pousmála a poradila mu, ať se darovanému koni nekouká na zuby.
Každé ráno začínalo snídaní o mnoha chodech, po níž následovala prohlídka historických památek s průvodcem, oběd v některé restauraci se stolečky na chodníku a pak večeře a představení v hotelovém nočním klubu, který sem nechal dovážet talenty z Vegas, aby svými podmanivými melodiemi přinutily turisty objednat si ještě pár panáků. Dny byly dusné a noci snivě ospalé. Často a se znovunalezenou nevázaností se milovali – jeden druhého svazovali hedvábnými šátky, nasazovali si pásku přes oči a žertovali, že zaplatí pokojské, aby se přidala k jejich radovánkám. Pili přespříliš a pro jednou nemluvili o svých kariérách ani o tom, že po sedmi letech manželství by měl konečně nastat čas, aby založili rodinu – zkrátka se vyhýbali všemu, co mělo něco společného se zodpovědností a rozvážností. Tato část výletu uplynula jako druhé líbánky a trvala týden. Jeden z nejlepších týdnů Donova dosavadního života.

CREDITS

Text: Laird Barron
Čte: Jiří Vyorálek
Hudba: Pavel Holý
Zvuk: David Pravda
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia

ODKAZY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
ODKAZY NA WEBU