RIEDOVÁ, EMMA: SUĎTE SPRAVEDLIVĚ

Audio player with visualization


Suďte spravedlivě FOLDERSoubor detektivních případů ze středověku, které řeší bystrý a zkušený mistr Petr, je románově propojený a jeho hlavními ingrediencemi jsou tajemství, napětí a láska. V poutavém vyprávění dalších dvou detektivů, Jakuba a jeho sluhy Vítka, barvitě ožívá stará Praha a každodenní život dávných obyvatel Českého království.

UKÁZKA Z KNIHY

Září léta Páně 1300
Náhodou jsem tam zrovna stál s dvoukolákem, když se to všecko semlelo. Hergot, vlastně jsem tu rvačku zmerčil ještě dřív, než vůbec začala! Zahlídl jsem ji totiž v očích toho kluka. Matěje. Znám ho od vidění, je to tovaryš tesaře Tomáše. Já poznám, když se někdo chystá zaútočit, ne nadarmo jsem strávil svý nejlepší léta jako voják tu i onde, poznám to v jeho ksichtu a ve svalech, ale hlavně na očích. Věděl jsem teda hnedka, že se do něj pustí, do Franclina, toho Loseliova poskoka. Mladej Matěj ho začal mlátit hlava nehlava. Matěj není žádnej čahoun, ještě ani nedorostl chlapský vejšky, ale jako tesařskej tovaryš má už teď pořádný ramena a sílu v pažích.
„Lháři!“ řval na Franclina a nikdo kolem nechápal, proč ho najednou chytl rapl a zaútočil. Nikdo nechápal, kvůli čemu tak řve na Loseliova hubenýho sluhu.
Nikdo kromě mě.
Já jsem to věděl, protože se mě to taky krapet týká. Ale o tom vám povím až pozdějc. Teď chci mluvit o tý rvačce. Ze začátku měl Matěj navrch, protože Franclina překvapil – vrhl se na něj, povalil ho a začal ho mydlit. Pak se ale Franclinovi přihnal na pomoc takovej poďobanej pořízek, co se stará Loseliovi o koně, a skočil Matějovi rovnou na záda. A dva jsou holt víc než jeden. Kór když je pak přišel od sebe odtrhávat i biřic dohlížející na trhy na Velkým rynku neboli Starým tržišti, jak mu některý říkaj. Všichni do jednoho měli ksichty samou podlitinu a plivali krev.
„Rušení míru při trzích! To je těžký zločin, mladíku!“ hulákal biřic na Matěje, až se kluk celej skrčil strachy. Ale z drábova hlasu jsem poznal, že to je křik jen tak naoko, aby kluka vystrašil. A že ho za to nedá ani do klády. To by taky biřic celej den nedělal nic jinýho. Kluci jsou kluci a prostě se rvou. Ani nože přece neměli. Zpohlavkoval je a poslal pryč.
A vy asi chcete vědět, proč se prali, že jo?
Inu, prali se za svý pány. Tovaryš Matěj za tesaře Tomáše, řečenýho Kadaňský, a sluha Franclin a ten poďobanec, nejspíš taky nějakej Němec, za kupce Pavla Loselia. To jejich páni jsou ve sporu, to tesař Tomáš a obchodník Pavel jsou nepřátelé. A právě Pavla Loselia ve skutečnosti myslel Matěj tím lhářem, ne Franclina, tím jsem si jistej.
Někdo by třeba řekl: Co je sluhovi po sporu jeho pána? A já říkám: Pán ti dává střechu nad hlavou a ochranu, a když je pán pokořenej, je to i sluhovo pokoření, protože sluha patří do pánova domu. Smějou-li se tvýmu pánovi, smějou se i tobě. A když se teda s někým poškorpí pán domu, celej jeho dům až do poslední děvečky stojí za ním a nenávidí jeho nepřítele. Tak to má být.

CREDITS

Text: Emma Riedová
Čte: Kryštof Hádek, Lukáš Hlavica a Vasil Fridrich
Hudba: Štěpán Škoch
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2023 Euromedia

ODKAZY NA WEBU