MAREŠ, JAROSLAV V.: NEJVĚTŠÍ ZÁHADY ZLOČINU

Audio player with visualization


Největší záhady zločinu FOLDERPodívejte se na nejznámější nevyřešené kriminální případy pohledem nezávislého vyšetřovatele a rozluštěte největší záhady zločinu. Populární badatel a reportér Jaroslav V. Mareš rozkrývá proslulé případy, které otřásly naší společností. Kniha tematicky volně navazuje na bestseller Největší záhady kriminalistiky; v některých příbězích se autorovi podařilo dostat se o trochu dál a vypátrat nové skutečnosti.

UKÁZKA Z KNIHY

Dne 13. 2. 1968 kolem 4:00 hod. bylo oznámeno požárnímu sboru v R., že v obci V. hoří obytný domek čp. 96, ve kterém bydlel Stanislav J. se svou manželkou Marií a synem ing. Stanislavem J. Při výjezdu na místo požáru požárníci zjistili, že z rodiny J. se nikdo v okolí hořícího domku nezdržuje. Při hašení požáru a při předběžném ohledání místa, které prováděli příslušníci obvodního oddělení VB R., byly zjištěny stopy krve na krytu studny, přiklop studny byl odkrytý a položený vedle studny. Později se zjistilo, že ve studni je mrtvola Stanislava J. Současně bylo oznámeno, že v obci Č. u plotu před domem M. S. byl nalezen sedící ing. Stanislav J., který byl těžce zraněný a vysílený, a že byl dopraven do nemocnice v Z. Po lokalizaci požáru byla v ložnici v I. patře shořelého domku nalezena značně ohořelá mrtvola ženy, ve které byla později zjištěna manželka Stanislava J. Marie. Na zahradě bylo pořezáním kmenů poškozeno 28 ovocných stromků a částečně poškozeny včelíny.
Stanislav Jelínek mladší vyšetřovatelům nejprve tvrdil, že když šel v noci pro vodu do studny, neznámý pachatel k němu přiskočil zezadu, pořezal ho na krku a na rukou a hodil do studny. Když se pokoušel ze studny vylézt, srazilo ho tělo jeho otce, který se následně v studni utopil. Stanislav mladší se dokázal zachránit, vylezl ze studny a zjistil, že rodinný dům hoří. Protože se bál, že pachatel je stále nablízku, z místa činu utekl. Pod tíhou důkazů, nalezených na místě, nakonec doznal, že iniciátorem celé akce a vrahem je otec, který se utopil ve studni.
Děsivý případ, zpopularizovaný propagandisticky zatíženým a přesto filmařsky dokonale zpracovaným hororem, začal žít vlastním životem. Právě v seriálu zazněla poprvé zmínka, že Stanislav Jelínek starší byl řidičem Jana Masaryka. Ta potom nesmazatelně pronikla do povědomí o skutečném případu. Po sametové revoluci se využití seriálu komunistickými ideology začalo obracet proti jejich původnímu úmyslu: Za tragickým případem mnoho lidí najednou vidělo ohavný zločin Státní bezpečnosti, která vyvražděním rodiny přinutila Stanislava mladšího, vystudovaného jaderného chemika, k práci v Sovětském svazu. Případ prý majoru Strouhalovi odebrala Státní bezpečnost a zabránila tak jeho objasnění. Konspirační legendu, jak jsem zjistil až nyní, mohutně přiživoval sám Stanislav mladší.

CREDITS

Text: Jaroslav V. Mareš
Čte: Filip Jančík, Filip Švarc, Jan Maxián, Jan Vondráček, Jiří Ployhar, Jitka Ježková, Ladislav Cigánek, Libor Hruška, Lucie Juřičková, Lukáš Hlavica, Marek Holý, Martin Preiss, Martina Hudečková, Michaela Klenková, Miriam Chytilová, Vasil Fridrich, Vilém Udatný, Zuzana Slavíková, Martin Stránský
Hudba: Petr Hanzlík
Zvuk: Kate Hamsíková & Štěpán Škoch
Režie: Jan Drbohlav
© 2024 Euromedia

ODKAZY NA WEBU