AUDRAIN, ASHLEY: DRUHÁ TVÁŘ

Audio player with visualization


Druhá tvář - folderVždycky jsem věděla, že ženy v naší rodině by neměly být matky. Den narození mé dcery Violet měl být tím nejhezčím dnem mého života. Když jsem ji ale poprvé držela v náručí, věděla jsem, že je něco špatně. Podle mého manžela si jen něco namlouvám, prý nejsem taková jako moje matka. Mé dítě je přece tím nejsladším dítětem na světě. Se mnou se ale Violet chová jinak. Něco se pokazilo, přísahám. Je to v ní? Ve mně? Je ona ta zlá? Nebo jsem to já? Druhá tvář je znepokojivé, dech beroucí a silné čtení o posedlosti a nejhlubších obavách matky, jež by měla své dítě milovat…

UKÁZKA Z KNIHY

Potěšení, které jsem v tobě našla, mě zcela pohltilo. Předtím než jsem tě potkala, jsem neměla nic, takže ses bez větší námahy stal mým vším. To neznamená, že jsi toho nebyl hoden – zasloužil sis to. Byl jsi něžný a pozorný a oddaný. Byl jsi první člověk, kterému jsem se svěřila, že chci být spisovatelkou, a ty jsi odpověděl: „Nedokážu si představit, že bys mohla být něčím jiným.“ Kochala jsem se tím, jak se na nás dívaly jiné dívky, jako by měly na co žárlit. Čichala jsem k tvé hřívě voskovitých tmavých vlasů, když jsi v noci spal, a přejížděla jsem ti prstem po zarostlé bradě, abych tě ráno probudila. Byla jsem na tobě závislá.
K narozeninám jsi mi sepsal sto věcí, které na mně miluješ. 14. Miluju, jak trochu chrápeš, když usneš. 27. Miluju, jak krásně píšeš. 39. Miluju, když píšu svoje jméno na tvoje záda. 59. Miluju, jak se cestou na přednášku dělíme o koblihu. 72. Miluju náladu, v jaké se budíš o nedělích. 80. Miluju, jak si po přečtení dobré knížky přitiskneš svazek k hrudi. 92. Miluju představu, jaká z tebe jednoho dne bude dobrá matka.
„Proč si myslíš, že ze mě bude dobrá matka?“ Odložila jsem papír a na okamžik jsem měla pocit, že mě možná vůbec neznáš.
„Proč bys neměla být dobrá matka?“ šťouchl jsi mě hravě do břicha. „Jsi starostlivá. A sladká. Nemůžu se dočkat, až s tebou budu mít děťátka.“
Nezbylo mi než vynutit úsměv.
Nikdy jsem nepoznala nikoho tak dychtivého jako ty.

CREDITS

Text: Ashley Audrain
Čte: Jana Stryková
Hudba: Pavel Holý
Zvuk: Pavel Bureš
Režie: Jan Drbohlav
© 2021 Euromedia

ODKAZY NA WEBU