COPYRIGHT

Trochu sci-fi, trochu detektivka a trochu komedie z nedaleké budoucnosti a daleké minulosti, ve které se můžete setkat se slavným spisovatelem stejně jako s bezejmenným zlodějíčkem.

Základní námět k téhle povídce jsem vymyslel někdy v roce 2002 (nevím přesně kdy, ale jistě to bylo uprostřed vlahé letní noci), ovšem dlouho jsem nevěděl, jak přesně se k tomu námětu postavit. Všechno do sebe zapadlo, když jsem se v březnu 2005 procházel večerní Paříží a pil jsem kávu v jedné z asi dvaceti kavárniček na náměstí Pigalle na Montmartru.

Ukázka

Představte si, čistě teoreticky, že někoho vezmete po hlavě pěkně napěchovaným pytlíkem písku. Možná si myslíte, že se vám taková věc nemůže stát, ale věřte mi, to se jednomu přihodí raz dva. Zvlášť takovýmu jednomu, kterej už v jedenácti letech prodával mezi svejma spolužákama psaníčka se všema sračkama, co jich jen na tomhle světě je. Nemyslete si, že jsem bral drogy, já osobně bych se toho svinstva nikdy nedotk’, ani kdyby mně platili, ale nějak se člověk živit musí. No ale zpátky k věci. Tak křísnete takovýho štráfka s kufříkem po lebce, kufřík vyberete do mrtě a teď co s tělem? V devadesáti devíti případech ze sta vás policie chytne za ruku jenom proto, že nedokážete uklidit tělo. Jakmile ho najdou, nastoupí laboratoř. Soudní patolog určí dobu smrti, co oběť večeřela před tím, než se její hlava potkala s pendrekem a nějakým záhadným způsobem se pak doberou toho, že oběť večeřela s váma. A už vás maj’ a už se vezete. Ovšem když takovýho cápka bacíte a pak ho šupem vodešlete dejme tomu do šestnáctýho století, tak co si na vás kdo vezme? Není tělo, není případ, říkával můj učitel, od kterýho jsem pochytil, jak ženský vytáhnout peněženku z kabelky tak, aby si myslela, že ji ztratila, když hledala svoji kreditkartu. Mrtvola se objeví někde v minulosti a tam ať se s tím párá jejich policie, nebo co to tenkrát měli. Jak policie nemá tělo, corpus delicti se tomu říká, tak je v loji. Ovšem vám je hej. Corpus delicti jsou jedny z mála latinskejch slov, který jsem pochytil ve svý kariéře. Ještě vím, co je to in flagranti, ale to už je jiná pohádka.

Odkazy na těchto stránkách